EHLİYET SINIFLARI | Ehliyetin Burada - Çayyolu - Keçiören 
 EHLİYET SINIFLARI

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Paylaş Paylaş Paylaş

EHLİYET SINIFLARI

Yenilenen tüm ehliyet sınıfları ve açıklamalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

SINIFI ARAÇ ARAÇ TANIMI

M

M Sınıfı Ehliyet

Moped : İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

A1

A1 Sınıfı Ehliyet

Motorlu Bisiklet : Silindir hacmi 125 CC, gücü 11 Kw. ve gücünün ağırlığına oranı 0,1'i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 Kw'ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2

A2 Sınıfı Ehliyet

Motosiklet : Gücü 35 KW'ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2'yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW'ı geçmeyen üç tekerlekli motosikleri kullanacaklara verilir.

A

A Sınıfı Ehliyet

Motosiklet : Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW'ı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

B1

B1 Sınıfı Ehliyet

Dört tekerlekli Motosiklet : Net motor gücü 15 KW'ı, net ağırlığı 400 KG'ı, yük taşımacılığında kullananlar için net ağırlığı 550 KG'ı geçmeyen dört (4) tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

B

B Sınıfı Ehliyet

Otomobil/Kamyonet : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

B
(Engelli)

B Sınıfı Engelli Ehliyet

Otomobil/Kamyonet (Engelli) : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

BE

BE Sınıfı Ehliyet

B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 KG'ı geçmeyen römork veya yarı römork içerek birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C1

C1 Sınıfı Ehliyet

Azami yüklü ağırlığı 3.500 KG'ın üzerinde olan ve 7.500 KG'ı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacak sürücülere verilir.

C1E

C1E Sınıfı Ehliyet

C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C

C Sınıfı Ehliyet

Kamyon : Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.

CE

CE Sınıfı Ehliyet

C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG'ı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D1

D1 Sınıfı Ehliyet

Minibüs : Minibüs kullanacaklara verilir.

D1E

D1E Sınıfı Ehliyet

Minibüs : D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG'ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D

D Sınıfı Ehliyet

Otobüs : Otobüs kullanacaklara verilir.

DE

DE Sınıfı Ehliyet

D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara ve azami yüklü ağırlığı 750 KG'ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

F

F Sınıfı Ehliyet

Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

G

G Sınıfı Ehliyet

İş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

DİĞER...

TRAFİK KÜLTÜRÜ

TRAFİK KÜLTÜRÜ
TRAFİKTE HEYECAN VE STRES

TRAFİKTE HEYECAN VE STRES
SRC Animasyonu

SRC Animasyonu
TRAFİKTE HAK İHLALLERİ

TRAFİKTE HAK İHLALLERİ